Jsme v projektu Světová škola!

Svetova_skola_logo

OČ JDE?

1. Světová škola je společný projekt Školního parlamentu a EkoRady.

2. Má ambici řešit nějaké celosvětové téma, které přesahuje i do života naší školy. Deštné pralesy asi z naší školy nezachráníme, něco ale zlepšit můžeme.

3. Na prvních zasedáních společných s Parlamentem jsme si zvolili téma PLÝTVÁNÍ POTRAVINAMI.

PROČ JE PLÝTVÁNÍ POTRAVINAMI PROBLÉM?

1. Je neetické vyhazovat potraviny, které jinde na světě lidem chybí. Byli by za ně rádi, ale my je znechuceně vyhodíme.

2. Výroba potravin něco stojí. Vyhodíme-li potravinu do koše, vyhodíme do něj i peníze potřebné na její výrobu a k tomu, aby se dostala na náš stůl.

3. Výroba potravin ovlivňuje životní prostředí. Zelenina a obilí potřebují vodu, kterou bereme z řek. Živočichové, z nichž získáváme maso, produkují střevní plyny, které způsobují tzv. skleníkový efekt, oteplují tedy naši planetu.

4. Potraviny většinou nevyhazujeme do kontejneru na bioodpad, ani jimi nekrmíme hospodářské zvířectvo. Rozloží se tak zcela bez užitku, nepomohou ani produkci nových rostlin, ani růstu zvířat.

JAK SE PLÝTVÁ POTRAVINAMI NA NAŠÍ ŠKOLE?

1. V jídelně. Jídlo nám občas nechutná, tak ho jenom rozvrtáme a vrátíme. Skončí v odpadu.

2. Díky akcím "Ovoce do škol" a "Mléko do škol". Ovoce nám někdy nechutná, je nedozrálé, nebo dokonce nahnilé... Místo jako potravina slouží jako munice v třídních bitvách. Mléko nám dodávají neochucené (což ještě většina z nás zvládne a vypije), ale neochucené kyselé bílé jogurty už nám nechutnají. Opět je nesníme a v lepším případě necháme bez užitku, v horším rozmázneme po třídě.

3. Naše svačiny. Občas nám rodiče dají k snědku něco, na co nemáme chuť. Svačinu zahodíme, nebo na dobře skrytém místě potichu plesniví...

CO MŮŽEME UDĚLAT PROTI PLÝTVÁNÍ?

Ač se to nezdá, mnohé. My jsme se zaměřili hlavně na neoblíbené potraviny ve školní jídelně. Na co jsme přišli? Podívej se do Menu, jaké úkoly řešíme, a zjisti víc.